Jan Kusala

Kusala Jan

30. srpna 1897 v Rybníčku – 14. dubna 1980 v Ivanovicích na Hané – amatérský malíř

Po absolvování dvouleté Obchodní školy ve Vyškově se v době 1. světové války zúčastnil bojů v Itálii. Po skončení nastoupil do zaměstnání ve Státním veterinárním ústavu v Ivanovicích na Hané.

V Ivanovicích si našel manželku Gretu Donnebaumovou, dceru pekaře Davida Donnebauma. Bylo to smíšené manželství a tak Němci, protože se nechtěl rozvést, nejdříve odvezli p. Kusalu do koncentračního tábora v Bystřici u Benešova. Zde byl koncentrační tábor pro muže ze smíšeného manželství (manželka židovka) a pro míšence I. stupně (jeden z rodičů židovského původu).
Manželka Greta byla převezena do Prahy Hagiboru, kde byl pracovní tábor pro zpracování slídy. Na nucené práce sem byli dováženi židovští "míšenci" prvního stupně. Internováni zde byli i nežidovští a židovští manželé, muži i ženy, žijící ve smíšeném manželství. Tímto táborem prošli např. také herec Oldřich Nový a spisovatel Ondřej Sekora, kteří měli židovské manželky. Teprve po čtvrt roce (31. ledna 1945) byla manželka Greta odtransportována do koncentračního tábora v Terezíně. Zde byla osvobozena Rudou armádou. Naštěstí se oba vrátili.

Od mládí měl velkou zálibu v malování. Byl žákem malíře Aloise Kalvody. Zprvu maloval obrazy ze svého okolí, později využíval svých dovolených k cestám do různých míst naší země, odkud čerpal náměty pro svoji tvorbu. Neměl nijak vyhraněný styl. Obrazy maloval různými technikami, od malování uhlem, přes pastel, akvarel, temperu až po olejomalbu. Na obrazech zvěčňoval krajiny, zátiší a akty. Aktivně pomáhal zájmovým organizacím při tvorbě dekorací pro jakékoliv významné události, které ve městě probíhaly.

Zemřel v roce 1980 a jeho pozůstatky jsou uloženy v urnovém háji na pustiměřském hřbitově.

Zdroj: Kadlčák, Miloš et al. Ivanovice na Hané: proměny města.
[Ivanovice na Hané]: [Městský úřad Ivanovice na Hané],
© 2009. 263 stran. ISBN 978-80-260-9437-1, s. 187

Miroslav Trněný – osobní vzpomínky               
– výpis z „TEREZÍNSKÉ PAMĚTNÍ KNIHY“


index