Ivanovice na Hané

Erb Ivanovic Ivanovice na Hané – městečko na řece Hané je přibližně 10 km severovýchodně od okresního města Vyškov. Zeměpisná poloha: 49°10' severní šířky, 17' východní délky, nadmořská výška 223 m. Průměrná roční teplota je 8,5 °C. Má necelých 3000 obyvatel. Dne 19. ledna 2009 uplynulo 100 let od povýšení městyse Ivanovic na město. Fotografie z oslav najdete ve fotogalerii.
Součástí města je i místní část Chvalkovice na Hané.

Z průmyslových podniků stojí za zmínku sladovna a Bioveta, a.s., kde se vyrábí vakcíny a séra pro zvířata. Ze zaniklých řemesel pak perleťářství.

K nejvýznamnějším památkám patří původně gotický kostel a zámek.

Mezi významné osobnosti, které se zde narodily patří například varhanní mistr profesor Bedřich Wiedermann (1883–1951), spisovatel Karel Dvořáček (1911–1945), skladatel a dirigent Jan Uhlíř (1894–1970), který má zakladatelský význam v novém pojetí dechové hudby nebo Dobromil Ječný (1917), autor knihy "Brevíř moderního člověka". V Ivanovicích se narodil populární moderátor Jan Rosák nebo také Renata Langmannová, česká miss ročníku 2006. Vazbu na Ivanovice má také Marie Tomsová, bývalá hlasatelka Československé a České televize. V Ivanovicích žil a tvořil básník Stanislav Crha.

Čestnými občany Ivanovic na Hané jsou např. Tomáš Garrigue Masaryk, první prezident Československé republiky, Msgre. František Hála, Bedřich Wiedermann, Jan Uhlíř a další.

Ještě bych se chtěl zmínit o staré radnici, nad jejímž vchodem je nápis:

Miluj vlast, v ní bratry své,
cti vždy právo občanské!    

Jak by nám bylo blaze, kdyby se všichni občané vždy řídili tímto heslem!


Index