Jan Rosák

Jan Rosák Jan Rosák se narodil 24. srpna 1947 v Ivanovicích na Hané jako třetí dítě Zdeňka a Otilie roz. Řičánkové. Je ženatý a má dvě dcery.

Téměř třináct roků pobyl v rodném městě, než se rodina přestěhovala do Prahy. Ve svých 24 letech se stal zaměstnancem Československého rozhlasu, kterému zůstal věrný devatenáct let a několik měsíců. Potom ještě nějaký čas pracoval pro rozhlas jako externista. V televizi pracuje od r. 1976. Od 1. září 1990 byl Jan Rosák zaměstnancem Čs. televize. Přes první pokus v Televizních novinách, přes pořady Kaleidoskop a Orion zakotvil v redakci pro mládež. Za svou popularitu vděčí pořadům Magion, Vega a především Videostopu. Na Českém rozhlase Region moderoval pořad talk show Tandem.

Společně s Markem Ebenem je stále považován za špičku českého moderátorského řemesla. Je pětinásobným držitelem ceny TýTý v kategorii moderátor.

Rosákův starší bratr Karel (*1941, † 2021), byl vyučený elektrikář a automechanik a od roku 1969, kdy opustil republiku, žil ve švýcarské Basileji a podnikal.
Nejstarší z bratrů Zdeněk (*1937, † 9. 12. 2023), akademický sochař, většinu života strávil ve východočeské Chocni. Do roku 1992 působil v Karose Vysoké Mýto, kde působil jako průmyslový designér. Za svoje návrhy dostal řadu ocenění, např. za vynikající průmyslový design pro autobus C 734. Uznání dostal také za práce pro jiné firmy: získal např. ocenění Czech made za telefonní hovorny Telecomu a ocenění Zlatá Mefa za kobaltový ozařovač zhoubných nádorů pro Teragam aj. V důchodu se věnoval především malování. Zdeněk Rosák mnohokrát vystavoval své obrazy na výstavách ve Vysokém Mýtě, Chocni, Litomyšli, Hradci Králové i v Praze. Na částečný úvazek působil jako odborný učitel oboru Průmyslový design, grafický a tvarový design obalů na Střední škole uměleckoprůmyslové v Ústí nad Orlicí.


index