Jan Rosák

Jan Rosák Jan Rosák se narodil 24. srpna 1947 v Ivanovicích na Hané jako třetí dítě Zdeňka a Otilie roz. Řičánkové. Je ženatý a má dvě dcery.

Téměř třináct roků pobyl v rodném městě, než se rodina přestěhovala do Prahy. Ve svých 24 letech se stal zaměstnancem Československého rozhlasu, kterému zůstal věrný devatenáct let a několik měsíců. Potom ještě nějaký čas pracoval pro rozhlas jako externista. V televizi pracuje od r. 1976. Od 1. září 1990 byl Jan Rosák zaměstnancem Čs. televize. Přes první pokus v Televizních novinách, přes pořady Kaleidoskop a Orion zakotvil v redakci pro mládež. Za svou popularitu vděčí pořadům Magion, Vega a především Videostopu. Na Českém rozhlase Region moderoval pořad talk show Tandem.

Společně s Markem Ebenem je stále považován za špičku českého moderátorského řemesla. Je pětinásobným držitelem ceny TýTý v kategorii moderátor.

Rosákův starší bratr Karel (*1941, †2021), byl vyučený elektrikář a automechanik a od roku 1969, kdy opustil republiku, žil ve švýcarské Basileji a podnikal.
Nejstarší z bratrů Zdeněk (*1937), akademický sochař, žije v Chocni. Do roku 1992 působil v Karose Vysoké Mýto, kde působil jako průmyslový designér. Za svoje návrhy dostal řadu ocenění, např. za vynikající průmyslový design pro autobus C 734. Uznání dostal také za práce pro jiné firmy: získal např. ocenění Czech made za telefonní hovorny Telecomu a ocenění Zlatá Mefa za kobaltový ozařovač zhoubných nádorů pro Teragam aj. Dnes je na odpočinku, ale především maluje. Zdeněk Rosák mnohokrát vystavoval své obrazy na výstavách ve Vysokém Mýtě, Chocni, Litomyšli, Hradci Králové i v Praze. Na částečný úvazek působí jako odborný učitel oboru Průmyslový design, grafický a tvarový design obalů na Střední škole uměleckoprůmyslové v Ústí nad Orlicí.


index