Hasičský sbor

Čas:

Logo SDH Chvalkovice n/H Hasičský sbor byl ve Chvalkovicích založený v roce 1898. Zakládající členové byli Ondřej Krupica, tehdejší starosta obce, Jan Skácel, rolník a radní, Tomáš Vysloužil, rolník, Jakub Přidal, rolník a radní a místní učitel Jaroslav Zavřel. Dne 11. října 1898 se konala ustavující schůze, na které byl zvolen prvním starostou Jakub Přidal, a náčelníkem Tomáš Vysloužil. V době založení hasičského spolku, bylo 30 členů. Na fotografii z roku 1898 jsou jsou zakládající členové hasičského sboru.
Hned na začátku byla zakoupena ruční stříkačka, kterou zasahovali proti požáru nejen ve Chvalkovicích, ale též v okolních obcích.

Dne 3. července 1928 při oslavě 30-ti letého trvání hasičského sboru byly předány čestné diplomy za 30-ti letou činnost. Byli to bratři: J. Přidal, J. Vydra, J. Pospíšil, Vladimír Procházka a A. Medek. Za 25-ti letou činnost ve sboru bratři: F. Chuda a Boj. Adámek. Na fotografii z oslav je druhý zprava Vladimír Procházka, hostinský ve Chvalkovicích na Hané. Další členy se mi nepodařilo identifikovat, pokud někdo ví, tak ať mi napíše.

Dne 5. června 1949 se konal hasičský den, na kterém byla sboru předána nová motorová stříkačka.

O sboru se více dovíte na adrese SDH Chvalkovice na Hané.